فروشگاه اینترنتی
اخبار کوتاه
لوگو ها
گفتگوی زنده
آمار
پیامک‌های وارده
تقویم
فروردين ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
۳۱
  • ۲ - آغازعملیات فتح المبین
  • ۶ - عملیات بیت المقدس 4درسلیمانیه عراق
  • ۲۱ - شهادت امیرسیهبدعلی صیادشیرازی
  • ۲۲ - آغازعملیات بیت المقدس 5
  • ۲۵ - آغازعملیات نامنظم فتح 5درشمال سلیمانیه عراق،عملیات نصر1درمنطقه عمومی سلیمانیه وغرب بانه درداخل خاک عراق
  • ۲۸ - شهادت حضرت زهرا"سلام الله علیها"به روایتی
  • ۳۰ - آغازعملیات کربلای 10در منطقه ماووت
اوقات شرعی
اوقات شرعی مشهد
۱۳۹۸
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
جزئیات خبر
گزارشی از دیدار مولوی عبدالمجید مرادزهی از علمای اهل سنت با دکتر قزوینی و مدیر شیعه نیوز
رتبه کسب شده :

دیدار دوستانه  مولوی عبد المجید مرادزهی و هیأت همراه  با دکتر قزوینی و مسئول سایت شیعه نیوز در قم

 جناب آقای مولوی عبد المجید مرادزهی از اساتید حوزه علمیه اهل سنت و یکی از ائمه جمعه زاهدان  صبح روز شنبه 23/8/88 طی تماس تلفنی با جناب آقای دکتر قزوینی اظهار داشتند  :

که ما امروز قم هستیم و دوست داریم با مسئول سایت شیعه نیوز دیداری داشته باشیم و برخی گلایه‌هایی نسبت به سایت مطرح کنیم.

جناب آقای دکتر قزوینی پاسخ دادند که من تماس می گیرم و هماهنگی می کنم که شما با مسئول سایت شیعه نیوز ملاقاتی داشته باشید.

جناب مولوی مرادزهی اظهار داشتند که می خواهیم که این ملاقات در حضور شما صورت بگیرد. جناب دکتر قزوینی طی تماس تلفنی با جناب آقای بحرینی مسئول سایت شیعه نیوز هماهنگی کردند که بعد از ظهر ساعت 3 این ملاقات صورت گیرد. به دنبال آن جناب مولوی عبد المجید مرادزهی به نمانیدگی از جناب مولوی عبد الحمید رئیس حوزه علمیه و امام جمعه زاهدان،  به همراه دو تن از مولوی ها و آقای بحرینی مسئول سایت شیعه نیوز در منزل  آیت الله دکتر قزوینی حضور یافتند و دیدار  دوستانه‌ای داشتند که مشروح آن این چنین بود:

مولوی مرادزهی:

اولا ممنون و سپاسگزاریم که فرصت پیش آمد و وقتی را در اختیار گذاشتید تا دیداری از نزدیک با هم داشته باشیم. ما از دیر موقع تصمیم داشتیم با دوستانی که در سایت شیعه‌نیوز فعالیت دارند، نشستی حضوری داشته باشیم تا با هم گفت‌وگو کنیم که الحمدلله این شرایط فراهم شد.

واقعیت این است که از بعضی از بزرگانی که سن و سالی از آنها گذشته باشد و سلیقه و دیدگاه‌های خاصی داشته باشند و صحبت‌های خاصی مطرح بکنند و مطلبی را بنویسند، گرچه انتظار و توقع است، ولی زیاد گلایه‌ای از آنها وجود ندارد.

اما از جناب آقای بحرینی [مسئول سایت شیعه‌نیوز] که جوانی روشنفکر است و درک مسائل سیاسی و اجتماعی و واقعیت‌های عینی جامعه ما و وضعیت جهان اسلام [ را دارد، گلایه داریم و این] مسئولیت همه ما را سنگین می‌کند؛ مخصوصا اصحاب رسانه و شبکه‌ها و سخنرانان.  ما نقد و گلایه‌ای که از این سایت و دوستان داریم، این است که لحن‌شان در این سایت، دور از جایگاه علم و علماء و فقاهت است؛ مخصوصا که مرکز این سایت در شهر قم است و این شهر از زمان مرحوم آیت الله بروجردی (ره) و قبل از آن ]مرکز [ تقریب مذاهب و دعوت به سوی أخوت و برادری و برابری بوده و هنوز هم هست، این توقع نمی‌رود که بعضی از مسائل را، مخصوصا نسبت به مسائل زاهدان و حوزه علمیه،  اخبار و مطالبی در مورد عبد الحمید می‌نویسند و منتشر می‌کنند، نه تنها ما، بلکه همه جامعه و دوستان و عزیزانی که اخبار را دنبال می‌کنند، گلایه‌مندیم و انتقاد داریم.

 جناب مولانا عبد الحمید، شخصیتی است که برای نظام و خواص و مراکز حوزوی، شناخته شده است که شخصیتی معتدل هستند و خیرخواه نظام و شیعه هستند و شیعه و سنی، برای ایشان هیچ فرقی ندارد و همیشه داعی وحدت بوده و هست و خواهد بود و اگر غیر از ایشان، کسی دیگر در استان بود، با این مسائل و مشکلاتی که تا الان پیش آمده، شرایط استان، خیلی بدتر می‌شد و خونریزی‌ها و درگیری‌ها و کشتارها [اتفاق می‌افتاد].

 من نمونه‌ای را در بعد از انفجار مسجد علی بن أبی طالب (علیه السلام) بگویم که استاندار آنجا حضور داشتند و حاج آقا سلیمانی، امام جمعه و همه مسئولین حضور داشتند و در آن جلسه که ایشان با هماهنگی برای عرض تسلیت رفته بودند، متأسفانه وقتی از آنجا بیرون آمدند، در همانجا علیه ایشان شعار دادند و توهین کردند و حمله کردند و به خاطر آن حادثه، حدود 16 نفر کشته شدند، از همه اینها گذشتند و سعه صدر داشتند و حتی از دفتر مقام معظم رهبری، نامه تشکر آمیزی برای ایشان در خصوص نحوه برخورد فرستاده شد.

مطالبی که نوشته شده در خصوص سفر ایشان به عربستان سعودی، عربستان سعودی، إرث وهابیت و ملک عبدالله و آل سعود و پدرشان که نیست، برای تمام جهان اسلام است و تمام مذاهب اسلامی به آنجا می‌روند و حَرَمین مربوط به همه است و وضعیتی است که حاج آقا قزوینی خودشان می‌دانند، وضعیتی استثنائی دارند.

در ماه مبارک رمضان، کسانی که به آنجا مشرف به عمره می‌شوند، هر روز در کاخ ایشان، سفره افطاری در کنار خانه خدا باز است و شخصیت‌های علمی و فرهنگی و سیاسی را دعوت می‌کنند.

در دهه آخر ماه مبارک رمضان  از بعضی شخصیت‌ها و علماء، برای اعتکاف و دعا دعوت می‌کنند و هیچ مسئله‌ای در آنجا وجود ندارد.  ما در ایام حج آنجا بودیم، آقای دکتر احمدی‌نژاد هم بود و دعوت برای ناهار کردند و با آقای‌ دکتر احمدی‌نژاد در یک میز بودیم.

 یعنی در آنجا، این مباحثی که تصور می‌شود اگر کسی به آنجا رفت، با وهابیت زد و بند کرده است و علیه شیعه شده است و ترویج وهابیت می‌کند، اصلا چنین چیزی وجود ندارد. قبلا افراطیون وهابی دنبال این مسائل بودند، ولی بعد از این‌که ملک عبد الله روی کار آمد، افراطیون را از دانشگاه‌ها اخراج کرد و از سیاست برکنار کرد و الان یک خط معتدل در عربستان سعودی حاکم است.  بعضی از این سایت‌ها، گزارش‌هایی را که کوچک‌ترین مسئله‌ای را که در استان رخ می‌دهد، از کاه، کوه می‌سازند.

مسئول سایت شیعه نیوز:
عنایت کنید که درباره سایت ما صحبت کنید تا ما بدانیم چه مسائلی بوده است.

مولوی عبد المجید مراد زهی: مطلبی که  (در سایت شیعه نیوز) در رابطه با سفر ایشان درج شده بود، مطلب نادرستی بود و ایشان دیداری در حدّ سلام علیک با سایر علمائی که در آنجا بود، داشتند و هیچ بحث و مسئله‌ای نبود.  آقای مکارم فرمودند که گزارش می‌رسد که وهابیت در آنجا فعالیت می‌کنند.

 اصلا در استان ما، چیزی به نام وهابیت نداریم. همه، حنفی مذهب هستند و آن تفکر افراطی وهابیت، همان‌طوری که با شیعه مشکل دارد، با تمام مذاهب مشکل دارد. حتی بدتر از اهانت‌های به شیعه، به مذاهب اهل سنت اهانت می‌کند.  در دیداری که با آقای مکارم داشتیم و ایشان مطالبش را مطرح کرد، آن تیتری که زده بودید، جناب آقای مکارم اصلا هم‌چنین چیزی را نفرمودند که حوزه‌های علمیه، بلکه گفتند در بعضی کتاب‌های افراطیون سلفی در کشورهای خارج، مباحثی وجود دارد که به سوی افراطی‌گری می‌برد، نه این‌که مراکز حوزه‌های علمیه اهل سنت، مرکز این مسائل و گفت‌وگوها هستند.

ما معتقدیم در این شرایط حساس، به جای این‌که قلم‌ها و وقت‌ و هزینه‌های خودمان را صرف کوبیدن یکدیگر و زیر سوال بردن شخصیت‌های یکدیگر بکنیم، بیاییم اینها را در مسیری علیه اسرائیل و آمریکا و دشمنان مشترک صرف کنیم که الان تبشیری‌های یهود و نصاری آمده‌اند در افغانستان و تاجیکستان، حدود 70 هزار نفر را از اسلام به مسیحیت تغییر دین داده‌‌اند.

 ما باید توجه خودمان را به سوی این مسائل، معطوف بداریم. در 13 قرن و 12 قرن قبل که به حدّ کافی بر سر و کله هم کوبیده‌ایم و مناره‌هایی از سرهای شیعه و سنی درست کرده‌اند و پوست شیعه و سنی را می‌کندند، چه دست‌آورد و نتیجه‌ای گرفتیم به جز اختلاف و درگیری.

ما این انتظار را داریم از شما، مخصوصا از قشر جوانان طلاب و دانشجو که إن شاء ا... یک بازنگری جدی در سایت شیعه‌نیوز بفرمایند و یک خط مشی جدیدی مبتنی بر وحدت و أخوت و برابری و اخلاق اسلامی [ایجاد کنند]. چون همه ما مسلمانیم و سه اصل از ارکان دین از دیدگاه اهل سنت و شیعه، مشترک است: توحید و نبوت و معاد. بالاخره قبر و قیامت و حساب و کتابی است و قرآن می‌فرماید: مَا یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ (سوره ق/آیه18). هر گفته و نوشته و مطلب ما را کرام الکاتبین ثبت و ضبط می‌کند و همه ما فردا در پیشگاه خداوند متعال باید جوابگو باشیم. هر شایعه‌ای را دنبال کردن و هر تهمت و افترائی را نوشتن، در شأن روحانیت و جوانان و انسان مسلمان، آن هم در کشور جمهوری اسلامی که داعیه وحدت در دنیا است و انقلاب شده و به خاطر همین أخوت و برادری و برابری و خط مشیی که حضرت امام (ره) داشتند و مقام معظم رهبری دارند و مسئولین رده بالا و مراجع بزرگوار دارند، ما معتقدیم همان خط و مشی‌ها دنبال شود تا به نتیجه بهتری برسیم إن شاء ا... تا دشمن مشترک ما مأیوس شود.

مسئول سایت شیعه نیوز:

بنده هم خیر ]به شما[ مقدم می‌گویم ]و خوشحالم[ که خدمت شما هستم. چند موضوع مطرح شد در این‌که ما هم علاقمندیم به قضیه وحدت. شاید مقداری سوء تفاهم‌هایی به وجود آمده باشد، ولی در اصل قضیه، خدشه وارد نمی‌شود.

 ما یک سایت منطقه‌ای نیستیم. اگر دقت کنید، شیعه‌نیوز از اخبار آفریقایی و جهان اسلام هم نقل می‌کند و به منطقه خاصی، عنایت ویژه‌ای ندارد که مثلا خاص سیستان و بلوچستان است. ما الان از یمن هم پوشش خبری داریم. یعنی عداوت خاصی با اهل سنت سیستان و بلوچستان نداریم .

 شما در جریان قانون مطبوعات هستید، سایتی که منبع خبر است، مسئول آن خبر است و بر طبق موازین قانونی، کسی که اعتراضی داشته باشد، باید به منبع آن خبر اعتراض داشته باشد. این خبری که ما در رابطه با حضور ایشان ] درمکه[ و قضیه سهمیه ]هزار نفری برا ی حج [ حقیقت دارد یا ندارد، نوشته‌ایم: «به گزارش شیعه‌نیوز به نقل از پرچم». ما خیلی از اخباری که می‌زنیم، برای شیعیان هم هست و خیلی از رفتارهای مسئولین خودمان را هم زیر سوال می‌بریم و نقد می‌کنیم و بعضی وقت‌ها آنها جوابیه می‌دهند و ما هم آن را در سایت می‌زنیم. یعنی ارتباط خاصی با مذهب خاصی ندارد. رویکرد سایت ما این است که سعی کرده‌ایم برنامه 90 سایت‌های خبری شیعه باشیم.  یعنی مسائل را بدون رو دربایستی مطرح کنیم و اگر سوء تفاهماتی وجود دارد، باید رفع شود. در این خبر، حتی ما نام کسی را که خبر را برای ما فرستاده است، زده‌ایم. یعنی تمام خبر، خبری بود که سایت پرچم منتشر کرده و ما تحریف هم نکردیم.  اگر شما ایرادی دارید، یا باید جوابیه داده شود یا باید اعتراضتان را به سایت پرچم بدهید. چون این خبر را خیلی‌ها نقل می‌کنند. خبری که ما نقل می‌کنیم و اختصاصی ما است، سایت تابناک و سایت‌های مهم هم می‌زنند و مسئول آن خبر، ما هستیم.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

سایت و وبلاگ، در کشور ما خیلی است. سایت‌هایی هستند که فحاشی و هتاکی می‌کنند. اگر قرار باشد هرچه که در این سایت‌ها نقل می‌شود، بدون تحقیق و بررسی نقل بکنیم، حدیث داریم که کفی بالمرء کذبا أن یحدث بکل ما سمع. این را بزرگواری کنید تماس بگیرید با حاج آقا که جریان سفر جناب مولوی چیست؟ م

سئول سایت شیعه نیوز:
 خودتان هم کار خبری می‌کنید. ما شاید روزی 50 خبر می‌فرستیم و نمی‌توانیم هر خبری را تماس بگیریم و منبع آن را پیدا کنیم. عرف خبر این نیست.

سایت شیعه آنلاین، خبری را گذاشته بود که ستاد مشترک ارتش، جوابیه داد و آن را فکس کرد.

من در این خبر، توهینی نمی‌بینم. ایشان مدعی شده که آقای مولوی عبد الحمید خدمت پادشاه عربستان تشریف بردند و سهمیه هزار نفری گرفتند و ادعا کردند که عده‌ای از اینها از طریق پاکستان به حج اعزام می‌شوند. این خبر، یا صحت دارد و یا صحت ندارد. اگر صحت ندارد، تکذیبیه ارسال کنید.

استاد حسینی قزوینی:

 جناب مولوی! حرف ایشان این است که اگر سایت پرچم، خبری را می‌آورد، شاید 20 یا 30 خبرگزاری اینترنتی آن  خبر را نقل کنند. شما به جای این‌که به خبرگزاری های دست دوم و سوم اعتراض کنید، سایت پرچم که کاملا روشن و واضح است، می‌توانید به آنها مراجعه کنید یا این‌که راه شکایت باز است.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

بنده در ایام انتخابات، مقاله‌ای را نوشتم در رابطه با طوائف و اقوام اهل سنت. ما در انتخابات، برای حضور مردم در انتخابات، فعالیت زیادی داشتیم. سایت شما تحلیلی نوشته بود که چنین است و چنان است و اینها سهم‌خواهی می‌کنند.

 مسئول سایت شیعه نیوز:

سایتی که تحلیلی نداشته باشد، سایت نمی‌شود.

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

اگر شما همان مطلبی را که در سایت نوشته‌اید، بازنگری کنید، ببینید که آیا سبک و لحن نوشتارش منطقی است ؟ و مقاله ما را هم مطالعه کنید و ببینید که چقدر به نفع نظام و وحدت و این مسائل است. هیچ مشکلی نیست. شما اگر در رابطه با یک حوزه و سرلشکر و فرمانده بنویسید، عوارض آن‌چنانی را ندارد. الان استان سیستان و بلوچستان با آن حساسیتی که دارد، یک مسئله و نوشته و گفته، اگر بی‌حساب و کتاب باشد، ممکن است باعث کشته شدن چندین نفر انسان بی‌گناه شود. همان یک حرکت نسنجیده آقایان در مسجد علی بن أبی طالب (علیه السلام)، باعث شد که 18 نفر کشته شوند. همان حرکتی که حمله کردند و شعار دادند علیه جناب مولوی که ایشان هم برای عرض تسلیت با هماهنگی مسئولین در آن مراسم شرکت کرده بودند و وقتی بیرون آمدند، به ایشان حمله کردند و شعار دادند.  این شعار علیه ایشان و حمله کردن به ایشان، باعث کشته شدن 18 نفر شد و چقدر آتش کشیدن و شکستن شیشه‌ها و مغازه‌ها و حدود 50 نفر دستگیری و کشته شدن آدم‌های بی‌گناه در مسیر کرمان - زاهدان و آتش زدن ماشین‌ها در جاهای دیگر. یعنی اگر روی یک مطلب، حساب و کتاب نباشد، حساسیت ایجاد می‌کند.

مسئول سایت شیعه نیوز: ما در مملکت‌مان بحران‌های سیاسی و اقتصادی داریم. از کمبود ظرفیت منطقه است که این اتفاقات می‌افتد.

شما می‌فرمایید توهین. در جواب سایت شیعه‌نیوز به نقل از سایت پرچم، سایت سنی‌آنلاین، خبری را منتشر کرد با عنوان «جوابیه دفتر امام جمعه زاهدان به یاوه‌سرائی‌های برخی سایت‌های افراطی».


 در داخل خبر، هیچ اشاره‌ای به آن یاوه‌سرائی‌ها نشده است. شما می‌فرمایید که احترام همدیگر را نگهداریم و درست صحبت‌ کنیم. ما در یکی از تیترهای شیعه‌نیوز، کلمه یاوه‌سرا به یکی از علمای اهل سنت هم نگفتیم و توهینی به این شکل نگفتیم. اگر ادعا داشتیم، گفتیم که مدعی شده‌اند هم‌چنین اتفاقی افتاده است. جواب این کار، یا تکذیبیه است یا تائیدیه یا سکوت. سکوت که علامت رضایت است. ما تکذیبیه‌اش را می‌زنیم. قبل از این‌که شما به قم تشریف بیاورید و با آقایان دیدار کنید، ما خبری را کار کرده‌ایم و انتظار داشتیم سایت سنی‌آنلاین از شیعه‌نیوز تشکر کند. به خاطر این‌که بدانید ما در خبر شما، فقط مولانا را به مولوی تبدیل کرده‌ایم.  ما تمام انتقادهایی که آقای مولوی از دولت داشته‌اند را بدون این‌که تحلیل بکنیم، منتشر کردیم. شما که رویکرد شیعه‌نیوز را افراطی می‌دانید، ما بدون دست‌کاری در خبر، خبر را منتشر کردیم. این در اخلاق رسانه‌ای، لطفی است که رسانه‌ها به هم می‌کنند تا مشکلات آقایان را بدون تحلیل مطرح کنیم. ما انتظار داشتیم که این کار، همکاری با سایت سنی‌آنلاین باشد. شما به قم تشریف آوردید و با حضرت آیت الله العظمی مکارم هم دیدار داشتید. مطلبی که ما در سایت شیعه‌نیوز منتشر کردیم، با این تیتر بود: «بیانات آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با علماء اهل سنت». ما در این خبر آورده‌ایم: «اختصاصی: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با علماء اهل سنت اعلام کردند: عامل اصلی کشتارهای اخیر زاهدان، تعالیم نادرست حوزه‌های علمیه است». تصویر این خبر را هم خدمت شما ارائه می‌دهیم. سایت حضرت آیت الله العظمی مکارم نوشته است: «ایشان، حوادث سیستان و بلوچستان و کشته شدن شماری از فرماندهان عزیز سپاه و افرادی دیگر و هم‌چنین کشتار برخی از علماء شیعه در حوادث دیگر را از جمله دلائل بدبینی میان پیروان این دو مذهب می‌شمارند و خاطر نشان کردند امروز برخی، عامل اصلی حوادث اخیر را تعالیم مدارس اهل سنت می‌دانند که در متون آموزشی آنها، مطالب نادرستی آموزش داده شده که به کشتار دست می‌زنند. حتی در بعضی از کتاب‌ها، جان و مال شیعه، مباح اعلام شده است».

مولوی عبد المجید مرادزهی:

کتاب‌های حوزه‌های علمیه اهل سنت، زیر نظر مدیریت حوزه علمیه قم است. کتابی که در آنها، جان و مال شیعه مباح شمرده شده باشد، جزء آموزش حوزه‌های علمیه اهل سنت نیست.

 مسئول سایت شیعه نیوز:

 سایت ما، مرجعیتی یا فقهی نیست. سایت ما خبری است. خبری که نقل کردیم و عبارتی که ایشان از سایت‌شان نقل کرده‌اند، این است.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 موضوع ما تیتر خبر سایت شماست.

 استاد حسینی قزوینی:

 بحث اعتراض سنی‌آنلاین به شیعه‌نیوز را ساعت 12 شب گذشته ، مطالعه کردم و خبر نداشتم که شما امروز تشریف می‌آورید. حضرت آیت الله العظمی  مکارم، دو مطلب فرمود و بنده خودم پیگیر بودم که از دفتر بگیریم حدود نماز مغرب بود که از دفتر ایشان ایمیل فرستادند و زنگ زدند که این خبر را خودتان به هر کسی که می‌خواهید بفرستید اظهار داشتند که  خود حضرت آیت الله العظمی مکارم  شخصا خبر را ملاحظه کردند و بعضی از مطالب را که صلاح دیدند، کم کردند و اضافه کردند. و در سایت ولی عصر علیه السلام قرار دادیم و در پایینش هم این را نوشتیم: «واحد خبر ـ دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی  ـ 17/08/1388».   حضرت آیت الله العظمی مکارم در اینجا دو مطلب را فرمودند و من نوارش را دارم که بعدا برای من فرستادند. یکی این‌که: «بعضی، عامل اصلی حوادث اخیر را تعلیمات مدارس اهل سنت می‌دانند»  و دوم این‌که: «اصولا تعلیمات وهابیت افراطی، سبب شده دنیا ناامن شود و این ناامنی، مستند به آن تعلیمات نادرست است و شما اهل سنت نیز به این تعلیمات افراطی اعتراض دارید».  پس دو مطلب را حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: یکی اعتراض به متون درسی اهل سنت داخل کشور و یکی هم آموزش مربوط به وهابیت.  با توجه به فرمایش ایشان من به عنوان نمونه خدمت شما عرض کنم: العقیدة الطحاویة که کتاب درسی شماست، در صفحه 17 ـ با تصحیح و تعلیق نجم الدین محمد الرکانی، نشر انتشارات سدیده زاهدان ـ آمده است:  «فإن اهل السنة و الجماعة من الأولین و الآخرین عقیدة واحدة، لأنهم معتصمون بالکتاب و السنة و من خالفهم فی معتقدهم صار مبتدعا ضالا و لا یعذر بإجتهاده. المجتهد إذا أخطأ فله أجر واحد»  یعنی «هر کس با اهل سنت مخالفت کند، بدعت‌گذار و گمراه است». گرچه تعلیق است، ولی در کتاب درسی طلبه‌ها است و تدریس می‌شود. این کتاب را دوستان شما برای ما فرستاده‌اند.  وقتی یک طلبه در این کتاب می‌خواند: «هر کس مخالف با معتقدات شیعه است، هم بدعت‌گذار است و هم گمراه و اجتهاد اینها هم مُعَذِّریَّت ندارد» چه فکر می‌کند؟  در ادامه می‌گوید: «فالصواب مذهب اهل السنة و الجماعة و ما عداه باطل». غیر از مذهب اهل سنت همه باطل است.  در کتاب مختصر من کتاب الحصون الحمیدیة» که کتاب درسی شماست، در صفحه 2 آمده است: «لا نکفر أحد من أهل القبلة إلا بما فیه من نفی الصانع المختار و عبادة غیر الله». همین عبارت «عبادة غیر الله» را اگر کسی که اهل فن باشد بخواند متوجه می‌شود که اهل قبله‌ای که عبادت غیر الله را می‌کنند چه کسانی هستند؟  همه می‌گویند کسانی که متوسل به ائمه (علیهم السلام) و پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) می‌شوند، از مصادیق عبادت غیر الله است. یعنی اگر خود مولوی مراد زهی این را تدریس کند و بلافاصله شاگردانش بگویند مراد از این جمله چیست؟ جناب مولوی می‌گوید: مراد از آن این است که خدا گفته است فقط او را بخوانید و یا الله بگویید، ولی شیعیان می‌گویند یا حسین، یا علی، یا زهرا، یا رسول الله ]و این کفر است[

مولوی عبد المجید مرادزهی:

اگر ما وارد این تحلیل بشویم، در مصداق إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعِینُ هم همین است و اگر استاد بگوید و شاگرد سوال کند که منظور چیست؟ استاد هم این را به جای دیگری می‌برد. اعتراض به سخنان آیت الله العظمی مکارم شیرازی  اولا ما نسبت به فرمایش جناب آقای ناصر مکارم شیرازی انتقاد و اعتراض داریم که به موقع به آن جواب علمی و منطقی داده خواهد شد. چون اولا ایشان وقتی مطلب را بیان فرمودند، بلافاصله بلند شدند و فرصت وقت را به گونه‌ای تنظیم کرده بودند  حتی طبق عرف، وقتی جمعی از مدیران و بزرگان و اساتید حوزوی و طلبه هستند، برای ناهار، تعارف می‌کنند و مورد توجه قرار می‌گیرند، ولی در اینجا هم‌چنین چیزی هم نشد. این از جایگاه علماء، مخصوصا مراجع و بیوت، بعید است. مطالبی که ایشان فرمودند، از شایعات است و ایشان فرمودند برخی و باز هم کلمه متون را به کار آوردند. کتاب العقیدة الطحاویة، متن او با تعلیق نجم الدین است. این کتاب، صد شرح دارد و تعلیق. تعلیق‌نویس و شارح، خودشان مسئول‌اند و متن‌ او محرز است و حدود 13 قرن است که تدریس می‌شود. نه تنها سلفی‌ها قبول دارند و تدریس می‌کنند، بلکه حنفی‌ها و شافعی‌ها و تمام مذاهب و خط فکری اهل سنت، این را به عنوان عقیده اهل سنت قبول دارند و در حوزه‌های علمیه تدریس می‌کنند. این‌که مبتدع می‌گویند، در کتب شیعه هم هست. آیا در کتب شیعه، اهل سنت را مبتدع نمی‌گویند؟ استاد حسینی قزوینی: شما یک مورد بیاورید که در کتاب‌های اعتقادی و درسی شیعه این مورد وجود داشته باشد. در کتب درسی حوزه علمیه بگوید: «اهل السنة و الجماعة مبتدع» وجود ندارد.

مولوی عبد الهادی گَمشاد زهی از همراهان مولوی مرادزهی:

 در کتاب‌های شما آمده است که مذهب شیعه، حق است و معنایش این است که بقیه ناحق هستند. این کلمه خودش بار دارد.

استاد حسینی قزوینی:

 من از شما سوال می‌کنم: شما از میان امیر المومنین (علیه السلام) و معاویه، کدام‌یک را حق می‌دانید؟ مولوی عبد الهادی گَمشاد زهی: امیر المومنین (علیه السلام) را. استاد حسینی قزوینی: یعنی معاویه باطل است؟

مولوی عبد الهادی گَمشاد زهی:

 معاویه، خطای اجتهادی کرده است.

استاد حسینی قزوینی:

دیدید!‌ پس این‌طوری نیست که شما حق را در برابر باطل بدانید. مولوی عبد الهادی گَمشاد زهی شما می‌فرمایید شیعه، مذهب حق است.

استاد حسینی قزوینی:

امیر المومنین (علیه السلام) که حق بود، جنگ کرد و باید در برابرش باطل باشد. پس چرا نمی‌گویید معاویه باطل است؟

مولوی عبد الهادی گَمشاد زهی:

بحث مذاهب مطرح می‌شود.

استاد حسینی قزوینی:

 فرقی نمی‌کند. وقتی امیر المومنین (علیه السلام)، امام و خلیفه است و با صدها روایاتی که شما دارید: «من خرج عن طاعة الإمام فقد خرج عن رقبة الإسلام  ]«ومن خرج من الطاعة  شبرا متعمدا فقد خلع ربقة الإسلام من عنقه».  کتاب السنة لعمرو بن أبی عاصم  ص 486  «من خرج من الجماعة قید شبر فقد خلع ربقة الاسلام من عنقه» مسند احمد ج 4 ص 202 «مَنْ خَرَجَ مِنَ الطَّاعَةِ وَفَارَقَ الْجَمَاعَةَ فَمَاتَ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیَّةً». صحیح مسلم ج 6، ص 21، ح 4679.[  «مَنْ فَارَقَ الْجَمَاعَةَ شِبْرًا فَمَاتَ فَمِیتَةٌ جَاهِلِیَّةٌ». ]صحیح مسلم، ج 6، ص 21، ح 4683.[ با همه اینها، شما معاویه‌ای را که دو سال ]آخر عمر پیامبر اکرم (ص)[ اسلام آورده و 18 سال سابقه جنگ علیه اسلام دارد، مجتهد می‌دانید؟

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

وقتی که ناشر این کتاب مشخص است، شما یک تماس با بنده می‌گرفتید که هم‌چنین مطلبی در کتاب‌های شما نوشته شده است.

 استاد حسینی قزوینی:

 یکی دو مورد نیست.

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

 متون درسی با کتاب‌های دیگر فرق می‌کند.

استاد حسینی قزوینی:

 ما از شما تقاضا داریم کتاب‌های درسی تاریخی و اعتقادی را که تائید می‌کنید که کتاب‌های درسی شماست، بفرستید ما نگاه کنیم.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

ما صد عنوان کتاب فرستادیم. هیئتی از علماء قم از طرف مرکز جهانی ... ، حاج آقا اعرافی و یک هفته آنجا بودند و کتاب‌ها را بررسی کردند و کتاب‌ها را خواندند. ما کتاب‌های جامع برنامه درسی را فرستادیم. آنها گفتند ما این کتاب‌ها را بررسی کردیم و هیچ اشکالی که در این کتاب‌ها باشد، از دیدگاه ما وجود ندارد. مسائل فقهی و کلامی برای خودتان است. این حرفِ یک‌سال پیش است. حتی کتاب «خلفاء راشدین»، نوشته علامه عبد الشکور لکنوی، در مقدمه‌اش که چاپ شده، متن‌ او این‌گونه بود که «شیعیان معتقد به تحریف قرآن هستند» و در پاکستان چاپ کردند. ما آمدیم این را ویرایش کردیم و حذف کردیم و جدیدا چاپ کردیم.

استاد حسینی قزوینی:

 این‌که برای مرکز جهانی فرستادید، آنها برای خودشان یک نظر خاصی دارند و ارتباطی به جامعه مدرسین و مراجع ندارد. حداقل در حوزه علمیه قم، حدود 200 استاد جوان هستند که نگاه‌شان نسبت به موضوعات، مانند بنده است و ما می‌خواهیم آن دیوار بی‌اعتمادی را از بین ببریم و هرگونه اهانت به اهل سنت را گناه نابخشودنی می‌دانیم و جسارت به مقدسات اهل سنت را خط قرمز می‌دانیم و تابع رهبری و مراجع بزرگواری مانند حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی هستیم.  الان در حوزه علمیه هم آنچه که شاید برای مراجع ما سندیّت داشته باشد، گفتار این اساتید جوان ما است. شما اگر اینها را بفرستید و ما ببینیم، بعد یک جلساتی بگذاریم. معمولا اول در سطوح پایین، جلسات گذاشته می‌شود، این رسم دیپلماتیک در سراسر جهان است و مطالب پخته می‌شود و ذهن‌ آیت الله العظمی مکارم این است که در متون اهل سنت، مطالب تکفیر شیعه آمده است. این مطلب تازه ایشان نیست، قبلا هم گفته است.  یا این گفته ایشان که اهل سنت به دنبال تکثیر نسل هستند. اگر این جلسات در سطوح اساتید حوزه علمیه که مورد تائید مراجع هستند، انجام شود و این مطالب گفت‌وگو شود و اگر واقعا این مطالب هست و ثابت شود، به عنوان نتیجه این همایش ابتدائی و مقدماتی، روی کاغذ می‌آید و اگر این مطالب نیست و چند استاد مانند بنده نظر بدهند کتب درسی اهل سنت، این مشکلات را ندارد، برای حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی و وحید خراسانی، حجت است.  اشکال شما این است که همواره می‌خواهید از سطوح بالا این رفت و آمد باشید و این اشتباه است. چندین بار هم اگر خدمت حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بروید، همین نظر را دارند.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 ویژگی‌ای که آقای ناصر مکارم شیرازی دارند، با بقیه مراجع فرق می‌کنند، چهره‌ای است که کتاب‌های جدید و علمی و با نسل جوان و به روز است. از کسی دیگر این توقع را نداریم. ایشان هر کلمه‌ای و صحبتی را که صحبت می‌کند، باید مستند و ثابت شده باشد. نباید بر اساس سخن برخی باشد. دفعه قبل که سراغ ایشان آمدیم، ناراحت بودند و گفتند: «شما نقشه ایران را عوض کرده‌اید و می‌خواهید سیستان و بلوچستان را مستقل کنید». یک بروشوری بود به نام اذان مجاهد که در سال 1361 در پاکستان چاپ شده و گروهی در آنجا بودند و آمدند تأمین گرفتند و توبه کردند. [آقای مکارم] گفت شما این را الان چاپ می‌کنید و منتشر می‌کنید. گفتم این در سال 1361 در پاکستان چاپ شده است! او هم الان تأمین گرفته و داخل کشور است و مربوط به الان نیست. داخل کتاب را نگاه کرد و دید برای سال 1361 است. این یک اشکال است و باید تحقیق و بررسی شود. ما حاضریم تمام کتاب‌های درسی‌مان را برای شما ارسال کنیم و شما هم بزرگواری کنید مجموعه کتاب‌های درسی که در برنامه درسی حوزه علمیه قم است، برای ما ارسال بفرمایید تا اگر اشکالاتی در آنجا هست، ما هم جمع‌بندی کنیم و در جلسات دوستان منعکس کنیم. اگر اشکالاتی در اینجا هست، شما هم اینها را دوستانه منعکس کنید تا برطرف شود. مولوی عبد المجید مرادزهی: این‌که علماء اهل‌سنت خدمت آقای مکارم رسیدند، نه به این خاطر بود که این مسئله را عنوان کنند. اما در صحبت‌های جناب آقای مکارم، حرف‌هایی آمد که قبلا هم آمده بود. مانند این‌که زمین‌ها را می‌خرند و تکثیر نسل می‌کنند. همه می‌دانند که شهرداری زمین می‌دهد. به چه کسی در زاهدان داده است؟ آنجا مردم اعتراض می‌کنند که چرا به دیگران می‌دهند؟ آقای مکارم می‌گویند شنیده‌ایم. ما إن شاء الله امیدواریم و تقاضا داریم نه تنها این سایت، سایت‌های دیگری هم که دسترسی داریم که افراطی هستند، از طریق گفت‌وگو هماهنگی و مراوده کنیم.

مسئول سایت شیعه نیوز:

نشست‌هایی که ثمر ندارد، این نشانه را دارد که یک طرف، صحبت‌ها و گلایه‌هایش را می‌کند و طرف مقابل نمی‌تواند صحبت‌های خود را بکند. شما گله‌مندید که چرا حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ننشستند تا طرف مقابل حرف بزنند. شما در کل سایت شیعه‌نیوز، اگر آرشیو را داشته باشید، یک توهین به شخصیت‌های اهل‌سنت و خلفاء به صورت رکیک نمی‌بینید. اما سایت سنی‌نیوز، سایت سنی‌آنلاین آن را با افتخار لینک کرده، یعنی ما با هم پیوند قلبی و اعتقادی داریم. اگر از کسی بدمان بیاید، هیچ‌وقت او را پیوند نمی‌کنیم یا اگر با موازین اعتقادی ما مشکلی داشته باشد، هیچ‌وقت در سایت شیعه‌نیوز نمی‌بینیم. مگر این‌که اخطار بدهیم که این سایت، خیلی بد به صحابه توهین می‌کند.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 به والله! ما اصلا نمی‌دانیم این سایت برای کیست و چه کسانی هستند؟

استاد حسینی قزوینی: شما نباید این را لینک کنید.

مسئول سایت شیعه نیوز:

 سایت سنی‌نیوز، به اهل بیت (علیهم السلام) و رهبری و مراجع عظام تقلید، با بدترین لحن صحبت می‌کند و شما هم که آدم فرهنگی هستید ... .

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 اگر شما یا حاج آقا به ما زنگ می‌زدید و اطلاع می‌دادید، ما همان روز این را برمی‌داشتیم. م

سئول سایت شیعه نیوز:

 بحث زنگ زدن نیست. اگر ما به صحابه توهین کنیم، شما باید به ما زنگ بزنید؟

استاد حسینی قزوینی:

 من دو نکته را عرض کنم که جمع‌بندی هم بشود با صحبت‌های آیت الله العظمی مکارم این‌که همایش سال 1386 شما که دکتر محمد ابراهیم از مدینه آمد و سخنرانی کرد و هرگونه توسل به اهل بیت (علیهم السلام) و صالحین و رفتن به طرف ضریح را به عنوان شرک اعلام کرد و گفت: «پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هم با مشرکین زمان خودش، با این‌که موحد بودند، قتال و جهاد کرد». ما این را جزء تعالیم حوزه علمیه زاهدان می‌دانیم. چون دعوت کننده، حوزه علمیه زاهدان است.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 اهل‌سنت معتقد به شرک بودن توسل هستند.  استاد حسینی قزوینی: نکته پایانی این‌که من اواخر ماه رمضان، به آقای هاشمی، مسئول شبکه نور شما زنگ زدم و حدود یک ساعت صحبت کردم و گفتم ما خیلی خوشحال بودیم که ماهواره‌ای برای اهل‌سنت درست شد. چون شاید خیلی از مطالبی را که بخواهند بیان کنند، نظام جمهوری اسلامی و سیاسی ما اجازه نمی‌دهد. همان‌طور که ما هم مطالبی داریم که اگر بخواهیم مطرح کنیم، صدا و سیما به ما هم اجازه نمی‌دهد و ما هم حرف‌مان را در شبکه اهل البیت و شبکه سلام و ولایت و غیره می‌زنیم. ولی متأسفانه از روزی که این شبکه تأسیس شد با پیام رسمی مولانا عبد الحمید آغاز به کار کرد، صحبت‌های جناب عبد الحمید در مورد صحابه را روزانه 7 ، 8 بار می‌گذارید و صحبت‌های مولوی مرادزهی مولوی شه‌بخش و دهواری را می‌گذارید و این ماهواره، امروز، بلندگوی وهابیت شده است. یعنی ـ عذر می‌خواهم ـ رکیک‌تر از وهابیت، به شیعه حمله می‌کنند. خود هاشمی گفت: مثلا چه نمونه‌ای؟ من هم که ضبط کرده‌ام و دارم، گفتم: «در فلان روز، آقای فلانی آمد صحبت‌ کرد و گفت: رفتن به زیارت امام رضا و امام حسین، مثل رفتن به بتکده است و گناه رفتن به زیارت ائمه شیعه، گناهش از رفتن به بتخانه بالاتر است و علمای شیعه، خودشان می‌دانند حرم‌سازی شرک است، ولی چون منافعشان در این‌جا هست، نمی‌توانند از این شرک دست بردارند. همان‌طور که مشرکین زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) هم می‌دانستند شرک، بد است، چون منافعشان در این شرک بود، دست بر نمی‌داشتند».  گفتم: جناب هاشمی! شیعه، حرم أئمه (علیهم السلام) را هم‌سنگ مسجد می‌داند. همان‌طور که رفتن حائض و جنب به مسجد حرام است، دیدگاه تمام فقهاء شیعه و از ضروریات فقه شیعه است که رفتن جنب به حرم امام (علیه السلام) حرام است. شما اگر این را اهانت نمی‌دانید، چه می‌دانید؟

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

 خوب اشتباه هم بعضی وقت‌ها هست.

استاد حسینی قزوینی:

[این حرف‌ها] هر هفته است.

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

 مسئولش که ما نیستیم.

 استاد حسینی قزوینی:

خود مولانا گفت: «ما سنی‌ها می‌خواستیم ماهواره‌ای داشته باشیم و الحمدلله این درست شد». این را هم ضبط کرده‌ام. این عبارت خود آقای مولانا است.

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

 این به معنی این نیست که هر چه که در این ماهواره بگویند، مورد تائید است. استاد حسینی قزوینی: شما چطور در رابطه با شبکه سلام، آقای هدایتی وقتی گفت: «من نمی‌خواهم عایشه مادر من باشد»، شما دوستان در زاهدان چه سر و صدایی کردید؟ البته قبل از شما، من اعتراض کردم. در جلسه‌ای هم که با جناب ناروئی داشتیم، ایشان گفت: «من زبان شما را می‌بوسم به خاطر آن اعتراضی که کردید». ما انتظار داریم جناب‌عالی و جناب مولانا و شه‌بخش، این متون درسی و این دعوت‌هایی که از کشورهای خارجی می‌کنید یا این ماهواره‌ای که بخواهید یا نخواهید، به نام اهل‌سنت داخل کشور است، وقتی می‌بینید این ماهواره، مقدسات شیعه را هدف قرار داده است، اعتراض کنید. بنده یک شرائطی را برای شبکه سلام گذاشته‌ام و آن روزی که 4 سال در شبکه سلام بودم، این افتخار در پرونده‌ام است که 90٪ تندی‌های به اهل‌سنت تقلیل شد و از وقتی که من کنار کشیدم، باز هم بدتر شد. همین چند شب پیش آقای هدایتی برنامه داشت و در آخر برنامه گفت: لعن الله قاتلی فاطمة الزهراء. با آن‌که در این 4 سال، یک مورد هم بنده اجازه ندادم این تعبیر را به کار ببرد.

 مولوی عبد المجید مرادزهی:

 [این مسائل شبکه ماهواره‌ای نور را اکنون] ما از زبان شما می‌شنویم.

استاد حسینی قزوینی:

 من نوار پیاده شده‌اش را برای شما می‌فرستم.

مولوی عبد المجید مرادزهی:

 ما معتقد به توهین نیستیم. اگر آن موقع سی‌دی‌اش را برای ما می‌فرستادید، ما بررسی می‌کردیم و همان موقع تذکر می‌دادیم.

مسئول سایت شیعه نیوز:

اگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یک برنامه‌ای بر خلاف موازین اهل‌سنت پخش کند، دوستان در زاهدان، فقط بیانیه می‌دهند که این کار بد است؟ یا توهین‌هایی که این‌گونه به شیعه می‌شود را انجام می‌دهند؟ ما امام رضا (علیه السلام) را خیلی دوست داریم، آن‌طور که به امام رضا (علیه السلام) توهین می‌شود، اگر ما به صحابه توهین کنیم، ... .

مولوی عبد المجید مرادزهی:

اهل بیت (علیهم السلام) برای ما هم هستند و سندشان به نام هیچ‌کس نیست. همه، آنها را دوست دارند و احترام‌شان واجب است. ما محبت اهل بیت (علیهم السلام) را جزء ایمانیّات اهل‌سنت می‌دانیم و نباید توهین کنیم.

استاد حسینی قزوینی:

 شما محبت کنید إن شاء الله این 3 کار را برای ما انجام بدهید: 1. محبت کنید کتاب‌های درسی تاریخی و عقیدتی را برای ما ارسال کنید. ما هم متون دروس اعتقادی که در دروس عمومی حوزه علمیه قم تدریس می‌شود، بنده 14 سال مسئول آن بودم می فرستیم و بررسی کنید  هرگونه اشکالی باشد، پاسخگو هستیم. یعنی اگر شما در رابطه با دروس اعتقادی، اشکالاتی پیدا کردید، منتقل بفرمائید و ما در اصلاح آن قدم‌های مثبتی را برمی‌داریم. 2. نسبت به دعوت‌هایی که از خارج یا در داخل می‌شود، مثلا نسبت به همین همایش ختم بخاری امسال، اشکال زیاد داریم. مخصوصا جناب کاک حسن، کلّ نظام را زیر سوال برد و اهانت‌هایی را که به نظام کرد، حتی منافقین و مسعود رجوی، به این رُکی [و صراحت] اهانت به نظام نکرده‌اند

مولوی عبد المجید مرادزهی:

ایشان انتقاد سیاسی داشت و اهانت نبوده.

استاد حسینی قزوینی:

جناب مولوی گرگیج ـ امام جمعه آزاد شهر ـ مطالبی آورد که با وحدت هم‌خوانی ندارد. می‌گوید اگر شما می‌خواهید وحدت برقرار شود، باید از مسلّمات‌تان دست بردارید.  3. ماهواره نور که عامل افتراق است. بخواهید یا نخواهید به حساب شما نوشته می‌شود، از تندرویهای آن جلوگیری کنید. مولوی عبد المجید مرادزهی: شما بزرگواری کنید همین ها را به صورت مستند برای ما بنویسید یا ارسال کنید و حتما اقدام خواهد شد.
استاد حسینی قزوینی:

إن شاء الله ما منتظر انجام این 3 قضیه از طرف شما هستیم.

امتیاز بدهید:
نظر شما
نام*
وب سایت
ایمیل
نظرات*
 
کد امنیتی*