فروشگاه اینترنتی
اخبار کوتاه
لوگو ها
گفتگوی زنده
آمار
پیامک‌های وارده
تقویم
اسفند ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
 • ۱ - عملیات مولای متقیان معروف به جنگ چزابه درمنطقه چزابه،عملیات امام علی"غلیه السلام"درمنطقه خوزستان
 • ۲ - عملیات والفجر6درجنوب دهلران ایلام
 • ۳ - آغازعملیات خیبردرمنطقه هورالهویزه ،عملیات تکمیلی کربلای5
 • ۵ - عملیات نامنظم6در عراق،آغازعملیات والفجر9درمنطقه ینجوین
 • ۸ - شهادت حاج حسین خرازی فرمانده لشکر14امام حسین"علیه السلام"
 • ۱۱ - ولادت امام حسن عسگری"علیه السلام"
 • ۱۲ - اغازعملیات کربلای7دزمنطقه حاج عمران
 • ۱۳ - وفات حضرت معصومه"سلام الله علیها"
 • ۱۴ - عملیات شهید محمدییشه در منطقه کرمانشاه
 • ۱۹ - عملیات بدردر منطقه بصره-میسان
 • ۲۳ - عملیات ظفر
 • ۲۴ - عملیات امام موسی صدروشهید حسین احمدی درخوزستان-عملیات ام الحسنین
 • ۲۵ - عملیات والفجر10 درمنطقه حلبچه،بمباران شیمیایی حلبچه توسط ارتش بعث عراق
 • ۲۶ - عملیات امام محمد باقر"علیه السلام"عملیات امام مهدی درغرب سوسنگرد
اوقات شرعی
اوقات شرعی مشهد
۱۳۹۷
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
جزییات مصاحبه
 • فهرست اصلی
 • عنایت اهل بیت(ع) سبب شهرت کتاب «خاک های نرم کوشک» شده است
عنایت اهل بیت(ع) سبب شهرت کتاب «خاک های نرم کوشک» شده است
رتبه کسب شده :

سعید عاکف در دومین نشست مطالعاتی دفاع مقدس:

اگر کتاب «خاک های نرم کوشک» با اقبال روبرو شده، تنها به دلیل عنایت شهید برونسی و اهل بیت (ع) است.

در این نشست سعید عاکف، شاخص اصلی ورود به عرصه خاطره نویسی دفاع مقدس را حضور در جبهه نبرد عنوان کرد و گفت: توفیق حضور در جبهه های جنگ مرا دلداده فضا و شرایط خاص آن دوران کرد. با ورود به این وادی بود که نوشته هایم سمت و سوی خود را یافت. 

وی از جمع آوری بیش از 60 هزار صفحه اسناد مکتوب در خصوص شهدا خبر داد و خاطر نشان کرد: طی 20 سال فعالیتی که داشتم بیش از 60 هزار صفحه اسناد مکتوب شامل عکس، فیلم و خاطره جمع آوری کرده ام و تاکنون 50 جلد کتاب درباره زندگی شهدا تألیف کرده ام که 32 عنوان از این تألیفات به چاپ رسیده است. 

این نویسنده به علت جمع آوری خاطرات شهید حاج عبدالحسین برونسی اشاره و تصریح کرد: در مقر لشکر زرهی اهواز هنگام بازدید از عکس های شهدا به عکس این شهید بزرگوار برخوردم. سادگی چهره و وقار او برایم جالب بود. در مورد وی شنیده بودم که او فردی بنا بوده و این که حضرت صدیقه طاهره (س) زمان و محل شهادت شهید برونسی را به او خبر داده است. خصوصیات این شهید تلنگری شد که پس از جنگ در این عرصه فعالیت نمایم. 

وی گفت: در دوران جمع آوری خاطرات شهید برونسی با عنایاتی از سوی خدا و ائمه روبرو شدم که یقین پیدا کردم که او از افراد مورد عنایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. اگر کتاب «خاک های نرم کوشک» اثرگذار بوده و با اقبال روبرو شده، تنها عنایت شهید برونسی و اهل بیت (ع) است. 

وی حماسه 8 ساله را منحصر به فرد خواند و گفت: به فرموده حضرت امام خمینی (ره) نمونه این قضایا را تنها در جنگ های صدر اسلام شنیده ایم. 

وی در ادامه به بیان شهید آوینی در خصوص قداست جنگ و شهادت اشاره کرد و گفت: شهید آوینی که تمام وجودش را وقف مقوله شهید و شهادت ـ که مقوله انسانیت است ـ کرد، جنگ را مقدس دانسته و بیان کرده است: جنگ ما با همه قداستی که داشته به طور حتم با مشکلاتی همراه بوده است. چه بسا افرادی که حتی با حضور در این فضا متحول نشده اند. 

عاکف گفت: شهید برونسی از همان دوران کودکی تعصب دینی خود را نشان می دهد و زمانی که وارد فضای جبهه و جنگ می گردد پاک سیرتی و دریای ایمان و معنویتش سایرین را تحت الشعاع قرار می دهد. بسیاری از شخصیت ها از دم مسیحایی این شهدا جان گرفته و متحول می شدند. 

این نویسنده در خصوص مبحث مخاطب شناسی و نثر کتاب «خاک های نرم کوشک» بیان کرد: نثر کتاب را به گونه ای به کار برده ام که بتوان با اکثریت افراد جامعه ارتباط برقرار کرد. ما نثر جلال آل احمد را الگو قرار دادیم. در ادبیات فارسی هیچ نثری به اندازه نثر وی در برقراری ارتباط با مخاطب موفق نبوده است. ما نیز از این نثر الگوبرداری نمودیم و در همگانی کردن نثر کتاب شهید برونسی تلاش کردیم. 

وی مدت زمان جمع آوری و تألیف کتاب «خاک های نرم کوشک» را 7 ماه عنوان نمود و گفت: ما در بیان عین خاطرات امانت داری کرده ایم تنها این نوشته ها را آغشته به بیان هنری و به سبک خاطره نویسی ارائه نمودیم. اساسی ترین راه کار در این نوع نوشته ها تحقیق و پژوهش و مهم ترین عنصر آن مصاحبه است که پس از جمع آوری این مصاحبه ها آن ها را بدون دخل و تصرف ارائه می کنیم. 

عاکف مهم ترین و اساسی ترین اصل برای ورود به عرصه ی خاطره نگاری را مطالعه خواند و اظهار داشت: برای فعالیت در این وادی جدای از آشنایی با فن نوشتن باید سعی کنیم به شهدا نزدیک تر شویم. افرادی که وارد مقوله جنگ می گردند باید سطح مطالعه بالایی داشته باشند. فعالیت در عرصه ادبیات بدون تلاش راه به جایی نخواهد برد. یکی از پایه های اساسی در این نوع فعالیت ها مطالعه کردن است. 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا از رهگذر این جلسات و به همت مسئولین جهت پیشرفت هنرمندان نویسنده و زنده نگه داشتن ادبیات دفاع مقدس بهره برد.

۳ شهریور ۱۳۸۶

 

امتیاز بدهید:
نظر شما
نام*
وب سایت
ایمیل
نظرات*
 
کد امنیتی*