فروشگاه اینترنتی
اخبار کوتاه
لوگو ها
گفتگوی زنده
آمار
پیامک‌های وارده
تقویم
آذر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰
 • ۱ - عملیات نصر9درمنطقه حاج عمران
 • ۸ - آغازعملیات طریق القدس درغرب سوسنگردوبستان
 • ۹ - عملیات کانی سخت درمنطقه ایلام
 • ۱۴ - تاسوعای حسینی
 • ۱۵ - عاشورای حسینی
 • ۱۷ - شهادت امام زین العابدین "علیه السلام"
 • ۱۹ - عملیات سه راهی آبادان درمناطق عمومی خوزستان
 • ۲۰ - آغازعملیات مطلع الفجر درمنطقه غرب
 • ۲۱ - عملیات امیرالمومنین"علیه اسلام"درمنطقه کرمانشاه
 • ۲۷ - عملیات تمرچین درمنطقه آذربایجان غربی
 • ۳۰ - شهادت اماام زین العابدین"علیه اسلام"به روایتی
اوقات شرعی
اوقات شرعی مشهد
۱۳۹۷
اذان صبح
طلوع
اذان ظهر
غروب
اذان مغرب
انتخاب ماه
انتخاب روز
مرکزاستان
«رعایت چند دقیقه جهت احتیاط الزامی می باشد.»
جزییات مصاحبه
«چه باید کرد؟»
رتبه کسب شده :

سعید عاکف در مورد شهید آوینی می گوید

«سعید عاکف» نویسنده پر‌فروش‌ترین کتاب دفاع مقدس یعنی «خاک‌های ‌نرم‌ کوشک» و کتاب‌های دیگری در حوزه دفاع مقدس است. عاکف جزو تحریریه سوره به سردبیری آوینی بوده و با توجه به کار حساس نزدیک بودن زمینه کاری‌اش با نوع کار مستندسازی شهید آوینی به سراغش رفتیم تا تفاوت آثار شهید مرتضی‌ آوینی و همچنین دلیل تأثیر‌گذاری‌اش را بفهمیم.


شهید‌ آوینی چه‌قدر توانست در انتقال اندیشه‌های دینی دفاع مقدس و در سینمای دفاع مقدس موثر باشد؟

ما همیشه می‌گوییم در این وادی کسی می‌تواند موفق باشد که از عنصر آگاهی و عمل برخوردار باشد و خودش آن مسئله را درک کرده‌باشد. مثلا ما می‌دانیم که فلان شهید نماز‌شب می‌خوانده‌، تزکیه داشته ولی وقتی می‌خواهیم این موضوع را منتقل کنیم یا نمی‌توانیم یا آن‌قدر تکراری و کلیشه‌ای می‌شود که هیچ اثری نمی‌گذارد. این شهید بزرگوار خودش تزکیه نفس داشت، خودش ترک دنیا کرد، ترک دکان و دستگاه‌هایی را کرد که خیلی‌ها دنبالش هستند. من یک سال بعد از شهادت شهید آوینی در مقاله‌ای نوشتم که خدا در آثار شهید آوینی جلوه‌گر شد، خدا در چه چیزی، در چه اثری جلوه‌گر می‌شود؟ اثری که در آن خبری از منیت نباشد، کسی می‌تواند در مورد دفاع مقدس تأثیرگذار و نجیبانه کار کند که در سیم‌های خاردار نفس خودش گیر نکرده باشد، این بزرگوار از یک طرف متعهد بود و از طرف دیگر متخصص...

شما این تعهد را بر اساس کدام ویژگی شهید آوینی شناسایی می‌کنید؟

شهید آوینی به سمت تعهد انسانی رفت و شد چیزی که برایش آفریده شده بود. خیلی‌ها در مورد جنگ کار کردند و کدام‌شان این تأثیر را داشت، خدا به کارش تأثیر داده چون او قدم اول را به سمت خدا برداشته بود. در این روزها همه‌اش این را می‌شنویم که شهید آوینی 2 کیسه از آثارش را سوزاند! این خیلی مهم است که یک نفر بتواند از خودش بگذرد این است که رهبری می‌فرمایند: «صدای نجیب و تأثیرگذاری داشت.»

با توجه به این که ما خلاء حضور شهید‌آوینی را احساس می‌کنیم، به نظر شما باید از ایشان تقلید کنیم؟

من می‌گویم از شهید آوینی نباید تقلید کرد، ما یک فرهنگ غنی داریم، فرهنگ اهل بیت را داریم که شهید آوینی هم به آن اقتدا کرد. ما باید به این راه اقتدا کنیم‌، اقتدا به راه اهل بیت. شهید آوینی یک نمونه موفق بود، یک راه بود، شهید آوینی مستند‌ساز اهل بیتی بود.

آیا ما بسترهایی برای به وجود‌‌ آمدن شهید آوینی‌ها داریم؟

*‌ راه اهل بیت تعطیل شدنی نیست. ما همین الان هم امثال شهید‌ آوینی را کم نداریم‌، ولی آدم‌هایی که به ظاهر قدرت دست‌شان است این را برنمی‌تابند که این افراد می‌توانند کارهای بزرگی انجام بدهند چنان‌چه در زمان شهیدآوینی هم که ما در حوزه هنری بودیم، زمانی بود که ایشان اجازه ورود را به صدا و سیما نداشت، یا این که یک برنامه به خاطر این که صدای شهید آوینی رویش بود پخش نشد. به این جور آدم‌ها میدان داده نمی‌شود، این‌ها هم البته حاضر نمی‌شوند بروند مثلا سریال‌های آبکی بسازند و بعد هم قراردادشان را بگیرند و بروند دنبال کارشان.

شهید آوینی چه‌قدر توانست روی تغییر نگاه سینمایی مردم و ذائقه مردم تأثیر بگذارد؟

شهید جمله معروفی دارد که همیشه می‌گفت: «چه باید کرد؟» همیشه این دغدغه را داشت، می‌گفت ما یک فرهنگ داریم که بر اساس آن به مردم خوراک بدهیم‌، فرهنگی که حرفی برای گفتن دارد. آن زمان هم می‌گفتند این حرف‌ها مخاطب ندارد، ولی دیدیم که برای دیدن مستند در جست‌وجوی حقیقت شهید آوینی مردم چطور پای تلویزیون می‌نشستند، مردم تشنه بودند و شهید آوینی این را فهمیده بود و برای آن تلاش کرده بود.

صدای نجیب تأثیرگذار    

امتیاز بدهید:
نظر شما
نام*
وب سایت
ایمیل
نظرات*
 
کد امنیتی*